Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tibet Nečasovou optikou

15. 09. 2012 23:47:11
Petr Nečas promluvil na zahájení Strojírenského veletrhu v Brně. A stálo to zato. Nečasovi se jeví nevhodné, aby Česká republika vyjadřovala svoji podporu Dalajlámovi a Tibetu, protože to vadí exportu.

Slova, která na zahájení letošního Strojírenského veletrhu pronesl na adresu Dalajlámy a Tibetu Petr Nečas, nejsou důstojná premiéra demokratického státu. Již samotný novotvar "dalajlámismus", který Nečas čerstvě představil, je ohavný a člověk by jeho původ umístil intuitivně spíše do restaurace čtvrté cenové kategorie mezi zaplivané tácky.

Připomeňme si doslovné znění dotčené části Nečasova projevu:

"Řekl bych i druhý konkrétní případ, a to je moderní politická móda dalajlámismu. To znamená vzývání dalajlámy. To v žádném případě není úvaha o tom, že máme vyměnit naši proexportní politiku za politiku podpory lidských práv. Podpora lidských práv nadále musí zůstat klíčovou komponentou naší zahraniční politiky. Ale není žádný důvod podívat se tváří v tvář skutečnosti, že opět vzývání tohoto politického směru není podporou svobody a demokracie při všech sympatiích ke kulturní autonomii Tibeťanů. Ale je to vzývání režimu vlády, který by pravděpodobně neměl demokratický charakter, který by měl polofeudální, teokratický charakter se silnými autoritativními prvky.

Jsem přesvědčen, že těmito umělými problémy si nemáme házet klacky pod nohy, protože je to mimo jiné i ve prostěch naší ekonomiky. Ale není to žádný kšeft, žádný deal, na základě které obětujeme podporu lidských práv. Protože v těchto případech o žádná lidská práva nejde, jde pouze o módní teorie, na které nemáme hloupě naskakovat." - konec citace.

Není zcela zřejmé, co míní Petr Nečas "módní teorií". Respektive - dokonce - módní teorií, na kterou jsme hloupě naskočili.

Dne 21. října roku 1950 byl Tibet - nezávislá země o velikosti 31 Českých republik! - napaden Čínou. Rozhodla se zachránit ho před "imperialistickým útlakem". Výsledek: strašlivé razie, mučení a ponižování, zboření chrámů. Naprosté rozvrácení života země. Milion mrtvých Tibeťanů. Z 6 259 klášterů zůstalo v Tibetu 8, slovy - osm.

Tak začala okupace Tibetu Čínou, která trvá dodnes. K významnému povstání Tibeťanů proti okupaci a ničení jejich vlastní země došlo roku 1959. Výsledek: 87 000 mrtvých Tibeťanů.

Jestliže tedy vyjádříme svoji podporu Tibetu, podle Petra Nečase jsme "hloupě naskočili na módní teorii"; zde "o žádná lidská práva nejde". (Uvědomme si ovšem, že v době oněch událostí - v padesátých letech minulého století - jsme svoji podporu Tibetu vyjádřit nemohli, a to z pochopitelných důvodů - vlastních problémů s tuhým režimem. Ani v následujících letech to prakticky možné nebylo. Poprvé tak mohl učinit - a učinil - Václav Havel po roce 1989, což může vyvolávat u osob neznalých historie dojem jakéhosi módního vzplanutí.)

Svojí podporou Tibetu a Dalajlámy nepodporujeme - podle Petra Nečase - svobodu a demokracii, ale je to "vzývání režimu vlády, který by pravděpodobně neměl demokratický charakter". Že by si Petr Nečas při své servilnosti vůči Číně nevšiml, že sama Čína je od "demokratického charakteru" na hony vzdálená?

Podle Petra Nečase je to pro Českou republiku jen umělý problém, který nám komplikuje ekonomické vztahy s Čínou. Ničí export. Tento Nečasův postoj napovídá, že naše země je již v takové fázi odcizení skutečné svobodě a lidství, že respektování lidských práv se stalo očividně pouhou pokryteckou frází ("podpora lidských práv nadále musí zůstat klíčovou komponentou naší zahraniční politiky" - konec citace Petra Nečase tamtéž.)

Naše země je v hluboké morální krizi, její hodnotou jsou peníze a konzum. A aby ho mohla dosahovat ve stále vyšších obrátkách, zaprodá dnes Tibet, zítra sama sebe.

Letos poprvé i já vyvěsím v den výročí tibetskou vlajku. A to nejen jako výraz úcty k tibetskému národu, ale i jako výraz úcty k lidství, k ryze lidským a niterným hodnotám.

Jako protest proti bezduchému konzumu a hodnocení člověka Nečasovou optikou.

Autor: Jana Petrová | sobota 15.9.2012 23:47 | karma článku: 23.00 | přečteno: 1287x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Josef Nožička

Česká miss, turecká miss a saúdskoarabská miss

Soutěže ženské krásy mají v mnoha zemích světa jak řadu obdivovatelů, tak i odpůrců. V některých zemích však při těchto soutěžích nemusí být krása to rozhodující, co rozhoduje o vítězství.

24.9.2017 v 11:10 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 227 | Diskuse

Josef Prouza

Když u nás ženy takové...

...tu naše drahá vlast, vlast naše zachráněna!“ zapěl jsem si s Oskarem Nedbalem při poslechu rozhovoru s mladou českou studentkou, co se proboxovala až na americkou Stanfordskou univerzitu. Pak mi dobrá nálada umrzla.

24.9.2017 v 10:04 | Karma článku: 20.56 | Přečteno: 281 | Diskuse

Jakub Kouřil

Dvě velké evropské drogy Alkohol a Křesťanství

Jejich první dealer, zemřel na kříži ................................................................

24.9.2017 v 9:30 | Karma článku: 6.08 | Přečteno: 315 | Diskuse

Karel Ryšán

Proč?

Blackout je něco strašného. Dovedete si vůbec představit, že v jednadvacátém století zhasnou na rozsáhlém území všechna světla, zastaví se vlaky, metro, vypnou lednice a potemní nemocnice? Bez elektřiny nemůžeme existovat.

24.9.2017 v 9:23 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 239 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: O škodlivosti stresu

Téměř denně a několik let se stále hovoří, píše a diskutuje o škodlivosti stresu a lidé jsou nabádáni, aby se mu bránili a čelili mu. Ale co když právě to nabádání způsobuje stres?

24.9.2017 v 5:34 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 128 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2861
Definovat člověka je stejně nemožné, jako definovat Boha.

.
.

Ale pro úplnost: jsem ekolog. V tomto povolání a na této planetě se dá myslet pozitivně jen dosti těžko. Dle možností se ale budu snažit.

.
Stav sluneční aktivity a geomagnetického pole Země:

.

Slunce:

Geomagnetické pole:
Status Status >  Zdroj NOAA

Podrobné a nejnovější údaje o zemětřesení ZDE


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.