Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tibet Nečasovou optikou

15. 09. 2012 23:47:11
Petr Nečas promluvil na zahájení Strojírenského veletrhu v Brně. A stálo to zato. Nečasovi se jeví nevhodné, aby Česká republika vyjadřovala svoji podporu Dalajlámovi a Tibetu, protože to vadí exportu.

Slova, která na zahájení letošního Strojírenského veletrhu pronesl na adresu Dalajlámy a Tibetu Petr Nečas, nejsou důstojná premiéra demokratického státu. Již samotný novotvar "dalajlámismus", který Nečas čerstvě představil, je ohavný a člověk by jeho původ umístil intuitivně spíše do restaurace čtvrté cenové kategorie mezi zaplivané tácky.

Připomeňme si doslovné znění dotčené části Nečasova projevu:

"Řekl bych i druhý konkrétní případ, a to je moderní politická móda dalajlámismu. To znamená vzývání dalajlámy. To v žádném případě není úvaha o tom, že máme vyměnit naši proexportní politiku za politiku podpory lidských práv. Podpora lidských práv nadále musí zůstat klíčovou komponentou naší zahraniční politiky. Ale není žádný důvod podívat se tváří v tvář skutečnosti, že opět vzývání tohoto politického směru není podporou svobody a demokracie při všech sympatiích ke kulturní autonomii Tibeťanů. Ale je to vzývání režimu vlády, který by pravděpodobně neměl demokratický charakter, který by měl polofeudální, teokratický charakter se silnými autoritativními prvky.

Jsem přesvědčen, že těmito umělými problémy si nemáme házet klacky pod nohy, protože je to mimo jiné i ve prostěch naší ekonomiky. Ale není to žádný kšeft, žádný deal, na základě které obětujeme podporu lidských práv. Protože v těchto případech o žádná lidská práva nejde, jde pouze o módní teorie, na které nemáme hloupě naskakovat." - konec citace.

Není zcela zřejmé, co míní Petr Nečas "módní teorií". Respektive - dokonce - módní teorií, na kterou jsme hloupě naskočili.

Dne 21. října roku 1950 byl Tibet - nezávislá země o velikosti 31 Českých republik! - napaden Čínou. Rozhodla se zachránit ho před "imperialistickým útlakem". Výsledek: strašlivé razie, mučení a ponižování, zboření chrámů. Naprosté rozvrácení života země. Milion mrtvých Tibeťanů. Z 6 259 klášterů zůstalo v Tibetu 8, slovy - osm.

Tak začala okupace Tibetu Čínou, která trvá dodnes. K významnému povstání Tibeťanů proti okupaci a ničení jejich vlastní země došlo roku 1959. Výsledek: 87 000 mrtvých Tibeťanů.

Jestliže tedy vyjádříme svoji podporu Tibetu, podle Petra Nečase jsme "hloupě naskočili na módní teorii"; zde "o žádná lidská práva nejde". (Uvědomme si ovšem, že v době oněch událostí - v padesátých letech minulého století - jsme svoji podporu Tibetu vyjádřit nemohli, a to z pochopitelných důvodů - vlastních problémů s tuhým režimem. Ani v následujících letech to prakticky možné nebylo. Poprvé tak mohl učinit - a učinil - Václav Havel po roce 1989, což může vyvolávat u osob neznalých historie dojem jakéhosi módního vzplanutí.)

Svojí podporou Tibetu a Dalajlámy nepodporujeme - podle Petra Nečase - svobodu a demokracii, ale je to "vzývání režimu vlády, který by pravděpodobně neměl demokratický charakter". Že by si Petr Nečas při své servilnosti vůči Číně nevšiml, že sama Čína je od "demokratického charakteru" na hony vzdálená?

Podle Petra Nečase je to pro Českou republiku jen umělý problém, který nám komplikuje ekonomické vztahy s Čínou. Ničí export. Tento Nečasův postoj napovídá, že naše země je již v takové fázi odcizení skutečné svobodě a lidství, že respektování lidských práv se stalo očividně pouhou pokryteckou frází ("podpora lidských práv nadále musí zůstat klíčovou komponentou naší zahraniční politiky" - konec citace Petra Nečase tamtéž.)

Naše země je v hluboké morální krizi, její hodnotou jsou peníze a konzum. A aby ho mohla dosahovat ve stále vyšších obrátkách, zaprodá dnes Tibet, zítra sama sebe.

Letos poprvé i já vyvěsím v den výročí tibetskou vlajku. A to nejen jako výraz úcty k tibetskému národu, ale i jako výraz úcty k lidství, k ryze lidským a niterným hodnotám.

Jako protest proti bezduchému konzumu a hodnocení člověka Nečasovou optikou.

Autor: Jana Petrová | sobota 15.9.2012 23:47 | karma článku: 23.00 | přečteno: 1286x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

1) Kniha Rogera Scrutona popisuje velmi přesně to, jak a kam se ubírá naše kultura

Čtu zajímavé filosofické, sociologicko-hisorické knihy, dva přátelé profesoři více, než já. Říkali "tuto knihu si musíš přečíst, protože to je přesně ono o čem všichni tři mluvíme už léta". Pokusila jsem se o výtah knihy.

27.7.2017 v 7:21 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 312 |

Pavel Chalupský

Vojna z tebe udělá chlapa.

Moji vrstevníci a ti kteří prošli vojenskou základní službou si určitě vzpomenou na tuhle větu. Osobně jsem ji slyšel mnohokrát a z vlastních zkušeností vím, že u mnohých z nás došlo k osobnostní změně a určitému zrání.

27.7.2017 v 6:55 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 398 | Diskuse

Josef Nožička

Neodsuzujme Češku za to, že jela do Egypta. Odsuzujme islámský radikalismus

Jak nás dnes informovala většina našich médií, česká občanka, která byla v egyptské Hurghadě zraněna při útoku islámského fanatika, je ve stavu klinické smrti.

26.7.2017 v 22:17 | Karma článku: 31.99 | Přečteno: 1093 | Diskuse

Jan Pražák

Úředníci budou dál kontrolovat, čím lidé doma topí

Tak nám ústavní soud posvětil úřední kontroly kotlů v našich obydlích. Přijdeme zase o kus svobody. Neshodneme se s nějakým sousedem, on nás udá, že prý zasmraďujeme okolí a úředník nám vleze do baráku zkontrolovat, čím topíme.

26.7.2017 v 20:43 | Karma článku: 16.33 | Přečteno: 400 | Diskuse

Luděk Mazurek

Soudní dvůr EU žádný rozvrat nastaveného nefunkčního systému imigračních kvót nedopustí!

Generální advokát Soudního dvora EU Yves Bot dnes navrhl zamítnout žaloby Slovenska a Maďarska proti mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Radujme se! Evropské právo bude bez nejmenších pochybností naplněno!

26.7.2017 v 19:30 | Karma článku: 36.72 | Přečteno: 996 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2859
Definovat člověka je stejně nemožné, jako definovat Boha.

.
.

Ale pro úplnost: jsem ekolog. V tomto povolání a na této planetě se dá myslet pozitivně jen dosti těžko. Dle možností se ale budu snažit.

.
Stav sluneční aktivity a geomagnetického pole Země:

.

Slunce:

Geomagnetické pole:
Status Status >  Zdroj NOAA

Podrobné a nejnovější údaje o zemětřesení ZDE


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.