Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Globální oteplení. A ochlazování Evropy

31. 03. 2013 21:09:50
Když se dívám z okna na zasněžené střechy protějších domů, říkám si, že by bylo správné na chvíli se zastavit a zamyslet se nad neobvyklým vývojem počasí. U nás, ale vůbec i v Evropě...

Jistěže: na Velikonoce již nejednou sněžilo. V tomto ohledu neprožíváme nic nového. Vždy šlo ale o výkyv počasí, o krátkodobou změnu, před níž jsme již prožili řadu jarních dní, a po ní bylo zase jaro.

Letos to tak není, bohužel.

Přes den většinou jen mírně nad nulou, a v noci mráz. Dnes další sníh. Výhonky růží jsou omrzlé, a ani sněženkám nebylo dopřáno důstojně si vykvést.

Jsou tyto jevy ojedinělou přírodní senzací, která již pozítří bez následků odezní, nebo jde o předzvěst vážnějších poruch klimatu?

Osobně se přikláním k variantě číslo dvě: jde o předzvěst rozsáhlých poruch klimatu.

Někteří lidé se radují, že globální oteplení se nekoná; žel, opak je pravdou. Globální oteplení není již téma k diskusi: je to holá skutečnost, fakt. Věcí k diskusi je pouze otázka, jak dalece k tomuto jevu přispívá činnost člověka.

Myslím, že je nutné zbavit se averze vůči těm, kteří o tomto oteplení hovoří; nenávist k lidem, kteří pouze reprodukují tuto skutečnost, zde byla mohutně zaseta. A zdůvodněna tím, že klimatologové a různé zájmové skupiny se snaží na globálním oteplení zbohatnout... Přátelé, to je možná fakt, ale ponechme ho v této chvíli stranou; je to jiná věc. Kvůli těmto krádežím nemůžeme tvrdit, že oteplení neexistuje, a vylít tak vaničku i s dítětem.

To, co prožíváme v těchto "jarních" dnech v Evropě, není opak globálního oteplování, ale jeho důsledek. Dochází k mohutnému tání ledovců v oblasti zemských pólů, kde je oteplení planety největší. Tento jev, žel, nezůstává jevem izolovaným, ale vyvolává řadu jevů dalších - protože tak už to v přírodě prostě je.

Kromě jiného se mění salinita moří, tedy obsah solí ve vodě. Mořská voda je "nařeďována" sladkou vodou, která se v obrovském množství uvolňuje z ledovců. Kromě toho, že hrozí masívní úhyn mořských živočichů a rostlin, je ovlivněn křehký (ale zásadní!) systém mořského proudění. V souvislosti se současným chladným počasím v Evropě je nutno zmínit Golfský proud, který Evropu otepluje staletí. Přináší teplou vodu z jižní polokoule do severního Atlantského oceánu, kde teplo odevzdá. Pohyb Golfského proudu je ovšem podmíněn nejen rozdílem teplot, ale i salinit - takže změna salinity vody v Atlantském oceánu (způsobená táním ledovců v Arktidě a v Grónsku) působí destruktivně na samotný "motor" proudění, a proud bude pravděpodobně zanikat.

Do jaké míry již Golfský proud zanikl, budeme pozorovat doslova na své vlastní kůži. Čím méně bude Golfský proud fungovat, tím chladnější počasí postihne Evropu. A bude to - paradoxně - důsledek globálního oteplení planety. Ta se zahřívá nejvíce v oblasti svých pólů.

Není to však ještě zdaleka vše, co nás překvapí. Destrukce jednoho proudu znamená rozpad obrovského systému mořského proudění.

Extrémní výkyvy teplot, bouřlivé výměny vzdušných mas (vichřice, tornáda), nepředvídatelnost - to bude provázet počasí (nejen v Evropě) na každém "kroku", a stále víc.

Neříkám, kdo za to může, ani jak by se tomu dalo zabránit. Obávám se, že ani zákaz dalších žárovek a zdanění chovu plynujících krav nám nemůže pomoci.

A víte, co bych si přála? Abych se mýlila.

Doporučuji pro doplnění svůj článek "Václav Klaus, tání ledovců a číhající propaganda NASA", kde uvidíte i obrázky.

Velmi názorné video k tomuto tématu zveřejnila právě dnes iDNES, za což děkuji. Zde uvidíte, jak to v oblasti Grónska vypadá. Odlomení ledovce velikosti Manhattanu natočil americký vědec James Balog.

Toto video je součástí článku na iDNES "Jakoby spadl Manhattan...", který rovněž vřele doporučuji k přečtení.

Autor: Jana Petrová | neděle 31.3.2013 21:09 | karma článku: 16.38 | přečteno: 2074x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Jiří Jurčák

Selský rozum

Proč věřím více instalatérům a uklizečkám, než mnohým vysokoškolsky vzdělaným "elitám". Třeba dnes mne zaujali švédští vědci. Přišli na to, že nejlépe zachráníme svět, pokud budeme mít méně dětí. Jak jednoduché!

13.7.2017 v 22:12 | Karma článku: 29.86 | Přečteno: 1128 | Diskuse

Jan Tichý

Přiletěl ke mně černý čáp

Vzácného čápa černého jsem už jednou v životě viděl. Dceři bylo asi devět let, byla na skautském táboře v Doubici v Labských pískovcích.

10.7.2017 v 7:56 | Karma článku: 11.07 | Přečteno: 188 | Diskuse

Petr Mrňka

Kladivo ERU zabíjí malé solárníky.

ERU zadělává na další velkou kauzu ve fotovoltaice. Připravuje podklady pro kontrolu ústící v možný postih stovek malých výrobců. Kdo to zaplatí?

3.7.2017 v 12:31 | Karma článku: 14.18 | Přečteno: 655 | Diskuse

Dana Bočková

Čipování psů je dobrá věc a funguje, odpolitizujme toto téma a zbavme ho hysterie

Bohužel čipování psů bylo schváleno v době různých nepopulárních buzerací a represí a ne zrovna v optimální podobě, i tak jsem za to vděčná. Níže rozeberu proč a podíváme se spolu i na námitky veřejnosti.

3.7.2017 v 11:02 | Karma článku: 16.98 | Přečteno: 468 | Diskuse

Eva Hauserová

O stromech trochu příliš populárně

Kniha Petera Wohllebena Tajný život stromů je prý světovým bestsellerem. Pro mě bylo poněkud těžké se do ní začíst, a to pro její pouťově-vyvolavačský tón. Přitom její obsah vůbec není špatný!

23.6.2017 v 8:49 | Karma článku: 10.06 | Přečteno: 238 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2859
Definovat člověka je stejně nemožné, jako definovat Boha.

.
.

Ale pro úplnost: jsem ekolog. V tomto povolání a na této planetě se dá myslet pozitivně jen dosti těžko. Dle možností se ale budu snažit.

.
Stav sluneční aktivity a geomagnetického pole Země:

.

Slunce:

Geomagnetické pole:
Status Status >  Zdroj NOAA

Podrobné a nejnovější údaje o zemětřesení ZDE


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.