Jiří Koliba: Senát jako trafika?

28. 09. 2010 0:40:00
Bývalý náměstek bývalého ministra pro místní rozvoj Vondrušky - Jiří Koliba. V novinách, které se jmenují Hodonínský deník, mě zaujal velký portrét tohoto muže: nic neříkající tvář. Marně jsem se snažila z toho neurčitého obličeje něco vyčíst. Nic. A tak jsem se pustila do textu. A docela jsem koukala...

Původně stavební inženýr, 52 let. Manželka prodělala před půl rokem těžký úraz na silnici, za dva měsíce se teprve vrátí z rehabilitačního střediska (tři měsíce si poležela v brněnské Úrazovce). Když se vrátí, bude však mít - žel - francouzské hole... koliba_jiri.jpg

Jiří Koliba je bývalým starostou Hodonína. Po "starostování" v Hodoníně (dvě volební období) odešel "náměstkovat" do Prahy. Jenomže ouha! Je členem KDU-ČSL, a poslední volby této straně řádně zamíchaly kartami. Pan Koliba v Praze skončil. (Před novinářkou ale rozhodně popírá, že by odešel v důsledku prohraných voleb!)

Co že dělá pan Koliba teď? Od 1.11. bude ředitelem hodonínské Zoologické zahrady. Nesmějte se, tohle není vtip. Nového ředitele vybírali hodonínští radní, protože ZOO je příspěvkovou organizací města. Pan Koliba je stavební inženýr, ale v rozhovoru uvádí: "Mezi zvířaty jsem vyrůstal, a i tady v paneláku jsme vždy nějaké zvíře měli".

(Původní ředitel ZOO ing. Miroslav Frais začal mít - po 28 letech ve funkci - v květnu vážné problémy s finanční kontrolou z Radnice, která místo dvou počítačů našla v inventáři dva notebooky. Pak už to šlo ráz na ráz, nesrovnalostí kolem nakoupené výpočetní techniky bylo víc. Koncem května byl Frais odvolán - dočítám se na webu www.hodoninsky.denik.cz . )

Následného výběrového řízení na místo ředitele ZOO se účastnilo dvanáct kandidátů - jejich jména a profese však hodonínská radnice nechce uvést. Zvítězil pan Koliba, ačkoliv novou koncepci hospodaření v ZOO nenabídl a se zoologií nemá nic společného. Konstatoval, že ZOO je vlastně úspěšná, kontrolní mechanismy dostačující (!), není třeba nic měnit, jen pokračovat dál a poctivěji pracovat. Tomu se člověk nemůže ani příliš divit... Jiří Koliba před několika lety (jako starosta města) pomáhal pravidla hospodaření v ZOO vytvořit, exředitel ZOO ing. Frais (který v ZOO nadále zůstává) je Kolibovým starým dobrým známým. Jiří Koliba tedy bude "vyvozovat důsledky" proti kamarádovi ze zastupitelstva, v němž Miroslav Frais byl za ODS.

Pan Koliba se svěřuje novinářce, že o funkce nikdy nestál, ani stát nebude. Je místopředsedou KDU-ČSL, od 1.11. bude ředitelem hodonínské ZOO, kandiduje do hodonínského zastupitelstva a dokonce - do Senátu!

Na otázku novinářky, zda si pan Koliba troufá zvládnout práci ředitele ZOO (kterou 28 let vykonával ing. Frais na plný úvazek) a práci senátora, odpovídá: "... při troše dobré vůle to zvládnutelné je..." Občana nutně napadá řada otázek. Například: která z obou funkcí je tzv. "trafika"? Jak to, že ředitele ZOO je možné vykonávat jen tak mimochodem, nebo jak to, že funkci senátora je možno konat jako přílepek k náročnému zaměstnání? Je Jiří Koliba génius? Nutno připomenout, že má navíc manželku po těžkém úrazu...

Vypadá to, že Jiří Koliba se připravuje na trafiky dvě. Tím, že v ZOO nechá věci prostě běžet dál, tak, jak je původní ředitel nastavil. A "na zvířata má zoologa", jak prohlásila jedna z jeho bývalých kolegyň a členka městské rady Zuzana Domesová. Ostatně tato paní - dlouholetá členka ČSSD - zdůvodňuje jmenování Jiřího Koliby tím, že je skvělý manažer. Výběr nového ředitele byl prý "apolitický" - vždyť předsedou výběrové komise byl odborník, nikoliv politik! Byl to ředitel Olomoucké ZOO! A ten pana Kolibu doporučil!

Ředitel ZOO Olomouc ing. Radomír Habáň však apolitický není. Je členem městského zastupitelstva v Brodku u Přerova, a to za ČSSD.

Přemýšlím, jak se pozná skvělý manažer. Firma, kde byl před lety pan Koliba členem dozorčí rady, skončila v konkursu pro finanční problémy, následně přišla exekuce. Další firma - LCS group s.r.o., kde byl Jiří Koliba jednatelem, skončila opět v konkursu a exekuci. Peníze zmizely (cca 9 000 000 Kč) a Jiří Koliba byl obviněn z trestného činu krácení daně. A v té době stále setrvával ve funkci starosty Hodonína! (Ing. Frais byl však z funkce ředitele ZOO odvolán záhy poté, co se vynořily první nesrovnalosti v jeho hospodaření v ZOO. Holt zvířata toho nesnesou tolik, co lidi.)

Krajský soud v Brně nakonec prohlásil, že nic z toho, co pan Koliba provedl, není trestným činem, což pan starosta tenkrát oslavil celostránkovým vítězným komentářem o své osobě v plátku hodonínské radnice - v Hodonínských listech (na titulní straně).

Nenašla jsem nikde informaci, že by se Jiří Koliba účastnil vedení nějaké další firmy.

Nicméně - o budoucnost pana Koliby je postaráno. A to je důležité. Aby měl stále pocit sociální jistoty. Radši jedna "práce" v zásobě, kdyby druhá nevyšla. To přece znáte z vlastní zkušenosti... Ten pocit skvělého sociálního zázemí.

Nebo neznáte!?

Nominace na Blogera roku

Autor: Jana Petrová | úterý 28.9.2010 0:40 | karma článku: 27.99 | přečteno: 2906x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Vodvářka

Manželské toccaty a fugy - dokaž, že jsi muž.

V párovém soužití se mohou tu a tam objevovat situace, kdy jde genderová vyváženost - no víte kam, je to na dosah ruky...

25.3.2019 v 17:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Emrich Sonnek

Pozoruhodný živočich - lepšočlověk

Na rozdíl od němčiny si čeština příliš nelibuje ve složených slovech, ale jak ukazuje už nadpis tohoto textu, jejich hledání není žádná velká dřina.

25.3.2019 v 16:32 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 270 | Diskuse

Vilém Ravek

Povinně místenkový rychlík je pro socialisty, bez povinné rezervace pro liberály.

Po zkušenostech z cesty expresem z Prahy do Brna už bezpečně vím, jaká je moje politická orientace. Doporučuji si pro jízdu vybrat pátek odpoledne. Hned budete vědět, koho volit.

25.3.2019 v 15:50 | Karma článku: 10.38 | Přečteno: 373 | Diskuse

Eliška Zeisková

Svoboda vyznání

Dnes se mnoha lidem při pojmu „náboženská svoboda“ vybaví spíše davy muslimů, kteří se v údajné více či méně organizované invazi chystají obsadit naše země.

25.3.2019 v 14:23 | Karma článku: 6.04 | Přečteno: 241 | Diskuse

Viktorie Beso

Rodičovská - dát či nedat

Jsem jen obyčejná ženská - matka, ale pokusím se dobrat k tomu, proč se rodiče tak vehementně dožadují osmdesáti tisíc navíc, a pro všechny.

25.3.2019 v 13:32 | Karma článku: 19.35 | Přečteno: 664 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2876
Definovat člověka je stejně nemožné, jako definovat Boha.

.
.

Ale pro úplnost: jsem ekolog. V tomto povolání a na této planetě se dá myslet pozitivně jen dosti těžko. Dle možností se ale budu snažit.

.
Stav sluneční aktivity a geomagnetického pole Země:

.

Slunce:

Geomagnetické pole:
Status Status >  Zdroj NOAA

Podrobné a nejnovější údaje o zemětřesení ZDE

Najdete na iDNES.cz