Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Církevní restituce, katolíci a vzpoura na lodi

16. 08. 2012 22:39:43
Zdá se, že nebýt bilboardů ČSSD, diskuse na téma církevních restitucí by se ani nekonala. Vládní koalice na diskusi neměla zájem, a věděla přesně proč. Církve - zejména katolická - se taky dvakrát bavit nechtěly. Cílem bylo rychle rozdat-získat majetek, který sice patří jaksi všem, ale ti měli být zticha. Teď nejsou, a kardinál Duka to považuje za hřích.

Dá se říci, že teprve teď je veřejnost opatrně - a jaksi z nutnosti - informována o problémech, které takzvaná restituce ukrývá. Že majetek, jenž požaduje církev, je dokonce i ten, co do stanoveného období nespadá. Církev sepsala své požadavky, které nikdo nekontroloval! Vláda jí tedy nabídla bianco šek, ovšem z kapes všech a v době, kdy lidé musí šetřit, kde se dá.

Tak se v seznamu ocitly i pozemky, které byly církvi ze správy odňaty už před únorem 1948. Na to již poukázali i poradci pana Klause - pánové Jiří Payne a Jaroslav Kuba.

Aby nebyla katolická církev napadena menšími církvemi (které beztak už dlouho reptají, že o nich se mluví málo, zato o katolících stále) - koupila si je. Nabídla jim část z toho, co dostane. Petr Nečas to nazývá vzácnou dohodou, které se účastní i obec židovská. A říká, že taková šance se nesmí nijak zmařit!

Díky tomuto mechanismu "vzácné dohody" si má přijít "na své" například i Apoštolská církev, která vznikla po roce 1989, a logicky tedy žádný zabavený majetek neměla.

Vláda se raduje, že po tzv. vyrovnání s církvemi postupně přestane platit církevní duchovní a funkcionáře, kterým dává ročně cca 1 mld Kč z kapes všech, tedy i těch, kteří k žádné církvi nepatří, ba kteří ani v Boha nevěří. Daleko solidnější se mně jeví mechanismus financování, jaký měla v minulém režimu konkrétně Církev adventistů s.d.: měla své členy a měla přátele. Přátelé se mohli účastnit všech bohoslužeb a nikdo jim v tom nebránil, členové však mohli mluvit i do věcí organizačních. A členové platili desátky - tedy dávali církvi skutečně desetinu veškerých svých příjmů. Dávali to rádi! A z těchto peněz si platili své duchovní a stavěli modlitebny; stát jim nic nedával a lidé na ně nedopláceli. Byli už tenkrát nezávislí na státu...

Někde to jde a někde ne.

Aby se stát osvobodil od placení 1 mld ročně katolickým duchovním, musí té církvi vyplatit desítky miliard a dát jí pozemky, o kterých někteří historici tvrdí, že je církev od Karla IV. měla jen ve správě! Nikoliv ve svém vlastnictví.

Teď jim je ale vláda usiluje dát a náramně s tím spěchá. Spěchá s tím i pan Kalousek, pochopitelně. Neboť obě strany tuší, že je to asi poslední šance k takovémuto kroku, protože za rok nemusí být vůbec z čeho brát.

A není proto divu - a je víc než hodno chvály - že i uvnitř těchto církví vzniklo hnutí křesťanů, a toto hnutí restituce v navržené podobě - ODMÍTÁ! viz http://www.denikreferendum.cz/clanek/13730-krestane-proti-zakonu-o-cirkevnim-majetku

Což pro pana kardinála Duku není zrovna dobré, ba dokonce to zavání rozkolem...

Lidem z tohoto hnutí tímto děkuji.

Autor: Jana Petrová | čtvrtek 16.8.2012 22:39 | karma článku: 21.60 | přečteno: 1323x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Pavel Jurutka

O principech a komunistech pod pirátskou vlajkou

Tenhle rok divný. Tenhle rok není fajn. Odešel Leonard Cohen, odešel Wabi Daněk. A odešel další kus svobody. Totalita rozkopla dveře svojí neomalenou nabubřelou nohou a hned tak se nehne. Ta noha je Babišova.

22.11.2017 v 22:14 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 397 | Diskuse

Hatem Berrezouga

An Open Letter to Al-Jazeera from a Muslim living in Prague.

The Crazy and Shameful Reality of Islam and Muslim Leaders in the Czech Republic. Dear Al-Jazeera, Dear Mr. Heijmans, As a Muslim, I am outraged by the lies and the bias both Muslim community leaders, Raed Shaikh and Vladimir Sanka

22.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 16.66 | Přečteno: 438 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška svým rozměrným pozadím učila cizinku slušnému chování

„Včera jsem tu svou macatou postavu fakt ocenila, Honzo.“ Maruška se zprudka posadila, až pod ní proutěné křesílko strastiplně zaúpělo. Proti svým zvyklostem si vysypala do kafe snad půlku cukřenky a dala se do vyprávění.

22.11.2017 v 20:38 | Karma článku: 25.40 | Přečteno: 664 | Diskuse

Pavla Temrová

Jak udělat z chudé babičky paní domácí a z dědy rentiéra

Přestože si senioři polepší vyššími důchody, mnoho z nich se bude i nadále uskromňovat, aby poplatili, co potřebují. Někteří by se ale mohli mít lépe. Řeč je o „zlatém vejci“, které není na první pohled vidět.

22.11.2017 v 16:23 | Karma článku: 11.04 | Přečteno: 910 | Diskuse

Josef Hejna

V zátoce sviní?

Záměrně to jméno v nadpise píšu malým písmenem, protože ty svině asi plavou v politice, ale kdo ví... Zátoka sviní je asi věčná.

22.11.2017 v 13:00 | Karma článku: 8.06 | Přečteno: 388 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2863
Definovat člověka je stejně nemožné, jako definovat Boha.

.
.

Ale pro úplnost: jsem ekolog. V tomto povolání a na této planetě se dá myslet pozitivně jen dosti těžko. Dle možností se ale budu snažit.

.
Stav sluneční aktivity a geomagnetického pole Země:

.

Slunce:

Geomagnetické pole:
Status Status >  Zdroj NOAA

Podrobné a nejnovější údaje o zemětřesení ZDE


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.