Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pane Okamuro, citovat Murraye nebyla dobrá volba

13. 04. 2013 22:39:10
Pane Okamuro, patříte již dlouho mezi moje oblíbené blogery. Na Váš blog "Sociální programy vyrábí podvodníky a lenochy" však dosud nevěřícně zírám. To myslíte doopravdy vážně?

Pokud se týká Charlese Murraye a jeho knihy Příliš mnoho dobra, dovolím si Vás odkázat na článek sociologa Karla Čady "Věda o chudých, aneb kdo ztrácí pevnou půdu pod nohama". Zde se dočtete to, co pravděpodobně o Murrayovi nevíte; nepředpokládám totiž, že byste věci úmyslně zamlčel.

Dočtete se, že Charles Murray je skutečně postrachem sociologů, ale ne proto, že by měl pravdu. Ale jen proto, že má tu úžasnou drzost si vymýšlet, manipulovat s daty, lhát, a nereagovat na vznesené námitky.

Takže teze, kterou obhajujete, totiž, že "sociální programy vyrábí podvodníky a lenochy", je prostě nepravdivá, a vy jste mě svým silně populisticky laděným blogem velmi zklamal. Politiků, kteří poukazují na strašlivé škody způsobované v ČR cikány, je totiž docela dost. Vzhledem k tomu, co v naší republice rozkradli vrcholní politici, je ovšem zneužívání sociálních dávech některými cikány naprosto zanedbatelné, a jde o ubohé odvádění pozornosti od skutečného "jádra pudla".

Myslím, že pokud bych napsala blog o zneužívání poslaneckých náhrad, dotýkal by se problému morálně daleko závažnějšího, neboť - jaké morální kvality jsou očekávány od zákonodárce, a jaké od příslušníka romského etnika? Je to rozdíl, viďte?

Ale bylo by možno jít dokonce ještě dál, pane Okamuro: v ČR jsou zneužívány nejen poslanecké náhrady, ale celé poslanecké platy, víte to? Neboť mám si snad myslet, že poslanec, který krade, poslanec, který se neúčastní schůzí Poslanecké sněmovny, poslanec, který nejedná v zájmu svých voličů - pobírá svůj plat oprávněně? Ale nepobírá, pane Okamuro, to víte, že ne! A to jsou desítky poslanců, a už i (dvě) desítky let! A kampak se nám nyní posunul význam sociální dávky, zneužité cikánem? Nevíte, viďte. Neb se ztrácí v dáli takové, že nemožno ho vůbec dohledat...

Ano, sem se hodí Murrayův citát: "... chovají se racionálně. Dělají jen to, co jim systém dovolí, chovají se tak, jak jsme je to naučili". Bohužel.

A jak jste sám napsal: "Ten, kdo systém jen cíleně využívá a nic mu nedává, je parazit."

Přiznám se, že mě zaujala ještě jedna tónina ve vašem blogu, totiž Váš pocit vlastních zásluh a přesvědčení o ničemnosti těch (zejména mladých lidí), kteří jsou nezaměstnaní.

Oceňuji, pane Okamuro, že jste nekradl ta víka od kanálů a pracoval jste na sobě. Ovšem dovolím si poznamenat, že jste měl jisté štěstí, a to dost veliké. Začínal jste v Česku na začátku let devadesátých, a to se nedá s dnešními poměry vykradeného státu vůbec srovnávat. Promiňte, ale Vy si nemůžete dovolit napsat, že "dvacetiletý fracek nemá na pracáku co dělat"! To je výrok "odborníka" z hospody, a bylo by hezké, kdybyste si to připustil. Stejně tak i pokračování této části Vašeho zmíněného blogu připomíná dost silně hospodskou diskusi: dvacetiletý člověk může, podle Vás, míchat v létě na stavbě maltu. Vás osobně by hanba fackovala, kdybyste v tomto věku měl vytáhnout z maminky nebo tatínka nějaké peníze. Vy byste se přičinil...

Ale pane Okamuro, Vy ztrácíte kontakt s realitou Česka, příteli...

Dnes to již doopravdy není, jako když jste Vy začínal. Mimochodem, ve dvaceti jste začínal v Japonsku... V jednadvaceti teprve v Praze, ale to Vám bydlení zajišťovala babička! Čili - pokud jste měl bydlení zdarma, už v tu chvíli jste měl náskok vůči jiným živnostníkům v Praze, a to cca + 10 000 Kč!

A teď se ještě vrátím k tomu frackovi: on sice maltu míchat může, to je fakt, ale peníze z rodičů musí vytahovat dál. Protože bude-li zachovávat zákony ČR, bude pracovat jedině zadarmo. "Švarc systém" dovolený není, a zaměstnají ho někde jen těžko: proč by přijímala do pracovního poměru nějaká firma mladíka na míchání malty, když za něho zaplatí závratné odvody, a on nic jiného (tedy pro stavební firmu potřebného) neumí? A na pracáku na takové místo připadá dejme tomu deset dalších zájemců, kteří krom míchání malty znají též komplet zednickou?

Vypadá to, že v roce 2013 byste byl tou hanbou profackovaný pořádně...

Nebo jak si mám vyložit Vaši úvahu, že když je práce pro Ukrajince, musí být i pro Čechy? Proboha, Vy jste nepochopil vůbec, jak to tady - díky vládě - chodí?! Ukrajinec pracuje načerno, a proto je vždycky levnější, než Čech. Ukrajinec pracuje, aniž se mu to "počítá na důchod", aniž by za něho někdo platil odvody, aniž by byl pracovně pojištěn. Ukrajinec pracuje a úředně neexistuje... Proto bude vždycky levnější, než Čech; můžete to pochopit?

A ještě jedna věc, a snad už poslední: není všude pravda, že kdo chce pracovat, práci si vždy najde. Tuhle tezi lze snad uplatnit v Praze, či ve Středních Čechách, nebo nevím kde (myslím tím práci placenou). Tedy na Jižní Moravě, odkud já pocházím, rozhodně ne.

Říká Vám něco jméno Hodonín? Tak - jak by se tam řeklo - nalijme si vína čistého:

po takzvané revoluci zde byl zrušen cukrovar, který měl těsně po rekonstrukci za miliony - Evropská unie omezila výrobu českého cukru, že ano. Zanikl masokombinát, Slokov, Lignum, tabáková továrna, pekárna. Radikálně se snížily stavy zaměstnanců v mlékárně, závodech na překližky a dýhy, cihelně, armaturce, rybeně (ta se chystá v Hodoníně skončit). Byla zrušena přítomnost silné vojenské posádky a byla zrušena rozsáhlá kasárna.

Na jedno pracovní místo tam připadá v průměru asi deset lidí, na místo vysokoškolské asi dvacet. Práci uklízečky v kanceláři lze sehnat jen po známosti, ale je nutno projít výběrovým řízením. Nabízí se běžně pouze minimální mzda, tj. 8000 Kč hrubého, ať už jde o uklízečku nebo prodavačku. Vysokoškoláky pro práci nižší kvalifikace nechce nikdo, protože se všichni obávají, že bude finančně náročný; a je navíc možnost si vybrat z levnějších, zato v oboru vyučených, lidí.

Jak by si asi tady mladý Tomio poradil? V této konkrétní době a na tomto konkrétním místě?

Pane Okamuro, byla bych ráda, kdybyste pokračoval ve Vašem tažení proti opravdovým zlořádům a vyžírkám v této zemi, a nenechával se strhávat k populistickým činům či výkřikům.

Prosím.

Autor: Jana Petrová | sobota 13.4.2013 22:39 | karma článku: 29.54 | přečteno: 2702x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Pavel Jurutka

O principech a komunistech pod pirátskou vlajkou

Tenhle rok divný. Tenhle rok není fajn. Odešel Leonard Cohen, odešel Wabi Daněk. A odešel další kus svobody. Totalita rozkopla dveře svojí neomalenou nabubřelou nohou a hned tak se nehne. Ta noha je Babišova.

22.11.2017 v 22:14 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 397 | Diskuse

Hatem Berrezouga

An Open Letter to Al-Jazeera from a Muslim living in Prague.

The Crazy and Shameful Reality of Islam and Muslim Leaders in the Czech Republic. Dear Al-Jazeera, Dear Mr. Heijmans, As a Muslim, I am outraged by the lies and the bias both Muslim community leaders, Raed Shaikh and Vladimir Sanka

22.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 16.66 | Přečteno: 438 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška svým rozměrným pozadím učila cizinku slušnému chování

„Včera jsem tu svou macatou postavu fakt ocenila, Honzo.“ Maruška se zprudka posadila, až pod ní proutěné křesílko strastiplně zaúpělo. Proti svým zvyklostem si vysypala do kafe snad půlku cukřenky a dala se do vyprávění.

22.11.2017 v 20:38 | Karma článku: 25.40 | Přečteno: 664 | Diskuse

Pavla Temrová

Jak udělat z chudé babičky paní domácí a z dědy rentiéra

Přestože si senioři polepší vyššími důchody, mnoho z nich se bude i nadále uskromňovat, aby poplatili, co potřebují. Někteří by se ale mohli mít lépe. Řeč je o „zlatém vejci“, které není na první pohled vidět.

22.11.2017 v 16:23 | Karma článku: 11.04 | Přečteno: 910 | Diskuse

Josef Hejna

V zátoce sviní?

Záměrně to jméno v nadpise píšu malým písmenem, protože ty svině asi plavou v politice, ale kdo ví... Zátoka sviní je asi věčná.

22.11.2017 v 13:00 | Karma článku: 8.06 | Přečteno: 388 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2863
Definovat člověka je stejně nemožné, jako definovat Boha.

.
.

Ale pro úplnost: jsem ekolog. V tomto povolání a na této planetě se dá myslet pozitivně jen dosti těžko. Dle možností se ale budu snažit.

.
Stav sluneční aktivity a geomagnetického pole Země:

.

Slunce:

Geomagnetické pole:
Status Status >  Zdroj NOAA

Podrobné a nejnovější údaje o zemětřesení ZDE


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.